Przewodnik po witaminie E

Witamina E jest niezwykle ważna dla różnych funkcji organizmu. Zdrowe serce potrzebuje dużo witaminy E, ponieważ wykazano, że faktycznie zapobiega chorobom serca. Witamina e może również pomóc w opanowaniu wszelkich istniejących chorób serca i zapobieganiu ich pogorszeniu.

Witamina E jest również niezbędna w ochronie błon komórkowych przed szkodliwymi wolnymi rodnikami obecnymi w organizmie. Między innymi bez witaminy e błony komórkowe zostałyby uszkodzone, co mogłoby doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym raka. Powodem, dla którego witamina E jest tak skuteczna przeciwko wolnym rodnikom, jest to, że jest rozpuszczalna w tłuszczach, dzięki czemu może być wchłaniana przez błony komórkowe. Dlatego witamina e jest niezbędna dla układu odpornościowego.


Maść na łuszczycę


Zalecana dzienna ilość witaminy E, jakiej potrzebuje dana osoba, zależy od jej masy ciała. Jest to związane z faktem, że im więcej tłuszczu zawiera dieta, tym więcej potrzeba witaminy E. Jednak jedynymi produktami, które naprawdę zawierają rozsądną ilość witaminy E, są oleje roślinne, nasiona, kiełki pszenicy i orzechy. Z tego powodu większość ludzi powinna przyjmować jakąś formę suplementu witaminy E.

Niedobór witaminy E nie dotyka człowieka od razu. W rzeczywistości wykrycie skutków niewystarczającej ilości witaminy e może zająć miesiące. Po latach niedoboru witaminy e może dojść do wykrywalnego uszkodzenia nerwów rdzenia kręgowego lub siatkówki oka, ale zdarza się to bardzo rzadko. Większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy E z normalnej diety, ale ważne jest, aby żywność, którą dana osoba spożywa, zawierała niewielką ilość tłuszczu, aby pomóc w wchłanianiu witaminy E.

Istnieje kilka schorzeń, które mogą prowadzić do niedoboru witaminy e i mogą wymagać przyjmowania suplementów witaminy e. Mukowiscydoza powoduje, że osoba nie jest w stanie dobrze trawić tłuszczów, co prowadzi do wchłaniania mniejszej ilości witaminy E. Choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje obniżenie szybkości wchłaniania witaminy e i może być konieczne jej uzupełnienie. Niektóre formy chorób wątroby mogą również prowadzić do problemów z wchłanianiem witaminy e, szczególnie przez jelita. Oczywiście, ponieważ tłuszcz jest niezbędny do wchłaniania wystarczających ilości witaminy e, każdy na diecie o wyjątkowo niskiej zawartości tłuszczu będzie musiał omówić możliwości zwiększenia ilości witaminy e, której potrzebuje organizm.